Interviu su MJJ fondo valdyba apie filantropiją, fondo idėją ir viziją

Vienas turtingiausių Lietuvos investuotojų ir filantropų Marius Jakulis Jason neseniai viešai paskelbė, jog net 70 proc. šeimos turto palieka savo paramos fondui. Novatoriško požiūrio verslininkas yra vienas iš nedaugelio Lietuvoje, įsteigęs savo labdaros fondą ir tikriausiai pirmasis taip viešai kalbantis apie tai, kad dalytis savo sėkme ir tam ruoštis reikia jau šiandien, o ne tik po mirties.

Filantropija Lietuvoje nebėra naujiena. Užaugus pirmajai nepriklausomos Lietuvos kartai, sykiu su ja užaugo ir noras dalytis. Nors Lietuva pasauliniame dalijimosi indekse (World Giving Index) vis dar siekia dugną, jau dabar matome vis augantį susidomėjimą bei pažangą, remiant socialinius projektus, kultūrą, švietimą, aplinkosaugą bei verslumą.

Žinomo investuotojo įkurtas paramos fondas – Mariaus Jakulio Jason fondas, – teikiantis finansinę paramą gabiems verslo kūrėjams, akademikams bei studentams, kurie gali ir nori prisidėti prie Lietuvos ateities kūrimo, netrukus švęs jau antrąjį savo gimtadienį. Tiesa, Marius neslepia, jog pradinė šio fondo idėja buvo įkurti jį tik po mirties. „Jau kurį laiką svajojau apie paramos fondo steigimą, o viena iš mano testamento sąlygų buvo būtent parama Lietuvai per fondą. Tačiau tik pastūmėtas žmonos Liisos supratau – jei pokytį galima daryti jau šiandien, kodėl laukti?“ – dalijasi Marius.

Po nepriklausomybės paskelbimo iš Jungtinių Amerikos Valstijų grįžęs lietuvių kilmės verslininkas neslepia, jog už tai, ką sukūrė ir ką pasiekė, yra dėkingas būtent Lietuvai: „Lietuva suteikė man galimybes, apie kurias negalėjau svajoti Niujorke. Būtent dėl to šiandien noriu pakviesti jaunus akademikus, studentus, verslininkus grįžti į Lietuvą ir padėti jiems kurti sėkmę čia.“

Įsteigti paramos fondą ir pradėti jo veiklą jau šiandien nebuvo tik spontaniškas sprendimas. „Norėjau įkurti fondą, kuris gyvuotų dar ilgai po mano mirties. Be abejo, šiandien galimybė padėti jaunimui kurti Lietuvos ateitį teikia didelį džiaugsmą ir malonumą, tačiau supratau, jog tik darbas šiandien užtikrins fondo gyvavimą rytoj“, – pasakoja filantropas.

Nuo idėjos įkurti fondą tik po mirties – iki 3,5 mln. eurų starto bei testamento, pagal kurį net 70 proc. turimo turto paliekama Lietuvos ateitį puoselėjančiam fondui. Steigėjo teigimu, galutinis rezultatas dėl ankstyvos pradžios bus tik geresnis – per šį laiką suformuota komanda ir struktūra, paruošta investicinė strategija ir didinamas fondo žinomumas užtikrins, kad fondas gyvuos ilgą laiką. „Šiandien esu užtikrintas, jog mano turtas nebus tiesiog išdalytas kaip labdara. Kartu su profesionalų komanda paruošta investicinė strategija leis fondui augti ir didinti paramos galimybes. Dabar suprantu – jei būčiau likęs ties pirmine testamento bei fondo idėja, tokių pačių rezultatų neturėtume nei šiandien, nei ateityje“, – atvirauja Marius.

Nors paveldėjimo ir turto ateities planavimas šiandien yra labai aktuali tema, Lietuvoje vis dar neturime daug patirties šiuo klausimu. Todėl nenuostabu, jog tai vis dar netampa prioritetu darbų sąraše. Tiesa, paprastai atidėlioti šiuos klausimus norima ne tik dėl to, kad tai kelia ne itin lengvas ir malonias diskusijas, bet ir dėl to, jog tai – daug laiko užimantis procesas.

„Mariaus Jakulio Jason fondo“ valdybos narys bei „Orion Wealth“ vadovas Mindaugas Strėlis teigia, jog ilgas ir gerai apgalvotas pasiruošimas yra vienas pagrindinių sėkmingo planavimo receptų. „Tik pradėjus planuoti suprantama, ko šeimai ar verslui tikrai reikia, ko kiekvienas siekia ir kaip tai įgyvendinti. Pradėti planuoti tikrai niekada nebūna per anksti, tačiau per vėlai – dar ir kaip“, – teigia M. Strėlis.

Paveldėjimo ir turto planavimas – tai toli gražu ne tik paveldėtojų pasirinkimas ir paskyrimas. Itin svarbu užtikrinti, kad turtas ne tik pereitų į kitas rankas, bet ir jose toliau klestėtų. Apie tai iš anksto galvoti sunkiausia būtent pirmos kartos verslininkams. „Nepaneigsime, jog dauguma sėkmingiausių verslų būtent ir prasideda nuo vieno ar kelių kertinių asmenų. Visgi siekiamybė yra turėti komandą, kuri tas vizijas supranta ir gali jas toliau plėtoti. O tokios komandos suburti ir ją siejančių tikslų numatyti per dieną nepavyks“, – kalba M. Strėlis.

Jo teigimu, Marius Jakulis Jason – puikus turto planavimo pavyzdys visiems Lietuvos verslininkams: „Džiaugiuosi, kad kartu su „Orion Securities“ komanda galėjome prisidėti tiek prie paramos fondo įkūrimo, tiek prie šeimos turto planavimo. Prisipažinsiu, galutinę struktūrą sukurti užtruko tikrai ne vienus metus, tačiau didžiausia pridėtinė vertė neabejotinai ir yra tai, jog per šį ilgą laiką Marius kartu su šeima galėjo rinktis žmones, su kuriais nori dirbti, juos paruošti, jiems įskiepyti savo vertybes bei žinias, kurios būtinos turto tęstinumui.“

Lietuvoje vis populiarėjant paveldėjimo planavimo ir kartu filantropijos temai, Marius Jakulis Jason tikisi, kad jo šeimos pavyzdys įkvėps ir kitus ne delsti, o pokyčius daryti jau šiandien. Tiek filantropija, tiek teisingas paveldėjimo planavimas smarkiai prisideda prie Lietuvos ekonomikos plėtros: vienas – tiesiogiai remiant perspektyvias ekonomikos šakas, kitas – užtikrinant stipraus ir stabilaus lietuviško verslo vystymąsi.

Svarbiausia nebijoti daryti gerų darbų garsiai ir nebijoti jų daryti šiandien. Tik pavyzdžiu galime užkrėsti vieni kitus ir tik kartu galime pasiekti stiprių rezultatų.

MJJ fondo finansuojamos kryptys

Ukrainos mokslui

MJJ fondas skiria paramą doktorantūrą studijuojantiems ar ją baigusiems ir tyrimus tęsiantiems mokslininkams iš Ukrainos

Verslas

Investicija ir patirtimi prisidedame prie verslumo kultūros augimo Lietuvoje.

Žinios

Suteikiame galimybę gauti stipendiją magistro studijoms geriausiuose pasaulio universitetuose.

Mokslas

Užsienyje PhD baigusiems akademikams skiriame atlyginimo stipendijas ir kviečiame prisijungti prie Lietuvos universitetų.

MJJ fondo partneriai:

Kurkime Lietuvos ateitį kartu!