Webinaro įrašas: 5 taisyklės, kaip apsaugoti įmonės intelektinę nuosavybę

Mariaus Jakulio Jason filantropinis fondas „MJJ fondas“, siekdamas padėti įmonėms, turinčioms didžiulį potencialą kurti Lietuvos ateitį, drauge su advokatų kontora „AAA Law“ ir aukštųjų technologijų įmone „Altechna R&D“ rengia edukacinių seminarų ciklą apie intelektinės nuosavybės apsaugą. Pirmasis renginys, supažindinantis su penkiomis pagrindinėmis inovacijų apsaugos taisyklėmis, nuotoliniu būdu vyko birželio 17 d.

Čia rasite webinaro pagrindinę informaciją skaidrėse: 5 taisyklės kaip apsaugoti savo IN 1

Apie iniciatyvą: idiegęs inovaciją, smulkus ir vidutinis verslas gali plėstis dvigubai sparčiau

Smulkaus ir vidutinio verslo, kuris registravo patentą, prekės ženklą ir produkto dizainą, plėtros potencialas išauga trečdaliu, rodo Europos patentų tarybos tyrimas. Jei smulki ar vidutinė įmonė registravo bent vieną patentą, ji turi 21% aukštesnį augimo potencialą nei to nepadariusios įmonės.
Dar geresnių rezultatų gali pasiekti technologijų įmonės. Aukštųjų technologijų sektoriuje veikiančios smulkios ir vidutinės įmonės, įdiegusios inovaciją, auga dvigubai sparčiau. Vadinamajame „low-tech“ sektoriuje veikiančios įmonės, kurios inovacijų imasi itin retai, jų dėka gali augti kartais (iki 172%). Tačiau prieš pandemijos piką ir po jo atliktas įmonių vadovų tyrimas parodė, kad įmonių, šįmet neplanuojančių investuoti į inovacijas, skaičius prieš COVID-19 protrūkį siekė 8%, po jo išaugo iki 25%. Tokius duomenis tarptautinė konsultacijų bendrovė „Rainmaking“ gavo apklaususi 300 įmonių vadovų JAV ir Europoje kovo viduryje ir balandžio viduryje.

„Neapibrėžtomis aplinkybėmis verslas yra linkęs mažinti išlaidas ten, kur daugiausia neapibrėžtumo ir trūksta žinių bei praktikos. Dėl to inovacijų kūrime neišvengiame eksperimentų ir klaidų“, – komentuoja advokatų kontoros „AAA Law“ vadovaujanti partnerė, advokatė Giedrė Domkutė. Jos teigimu, ilgalaikiams inovacijų procesams yra būtina vidinė įmonės disciplina ir susitelkimas į apčiuopiamus rezultatus. Minėto tyrimo duomenimis, trečdaliu atveju inovacijos kūrimą įmonėje sužlugdo vidiniai biurokratiniai procesai, penktadaliu atvejų – nepakankamai įtvirtinta inovacijos idėja įmonės kultūroje.

Andrius Šlekys, atsakingas už lazerinės technologijos bei jų komponentų gamybos įmonės „Altechna R&D“ verslo plėtrą, priduria, kad įmonės viduje labai svarbu suvokti, kaip inovacija ir jos saugojimas kuria vertę.
Jo teigimu, tam, kad inovacijos saugojimas ir savalaikis metodo patentavimas pritrauktų pasaulinio lygio žaidėjų dėmesį, išryškintų komercinį įmonės sukurto sprendimo potencialą, reikėjo priimti daug nelengvų sprendimų.
„Patentavimas yra brangus, ir yra sudėtinga pasirinkti, kuris patentuotas technologinis sprendimas geriausiai augins įmonės vertę. Siekiant pagrįsto ir racionalaus sprendimo, reikia gilintis į rinkos poreikius ir neišspręstas pramonės problemas, sekti kitų rinkos žaidėjų situaciją, atrasti turimos technologijos pranašumus“, – apie vidinius procesus pasakoja A. Šlekys.

Galiausiai reikia parinkti įmonės intelektinės nuosavybės strategiją. „Jei procesas ar technologija bus naudojami gamybai, kuri bus atliekama įmonės viduje, tuomet patentavimas nėra kritiškai svarbus. Tačiau jei technologija bus licencijuojama ar gamyba bus organizuojama partnerių įmonėse, tuomet technologijos apsauga yra būtina“, – dalijasi įmonės „Altechna R&D“ atstovas.
„Altechna R&D“ yra viena iš nedaugelio novatoriškų Lietuvos įmonių, nuosekliai vykdančių intelektinės nuosavybės apsaugą Lietuvoje ir kitose šalyse. Jos portfelyje yra 6 Europos patentai, 4 tarptautinės patentų paraiškos, nacionalinių patentų paraiškos JAV, Kinijoje, Japonijoje, Lietuvoje.

Lietuvoje išradimų patentavimas stipriai atsilieka nuo Europos vidurkio. Praėjusiais metais Lietuvos išradėjai Europos patentų organizacijai buvo pateikę 23 patentus, tai sudaro vos 0,02% visų Europoje pateiktų patentų (137,7 tūkst.).
Inovacijas sunkiausia įgyvendinti smulkiam ir vidutiniam verslui, kuris pateikia tik penktadalį visų ES kasmet registruojamų patentų, nors sukuria 57% ES bendrojo vidaus produkto. Atotrūkį tarp smulkaus ir vidutinio verslo kuriamos pridėtinės vertės ir investicijų į inovacijas dar labiau padidino pandemijos pasekmės. Todėl Mariaus Jakulio Jason filantropinis fondas „MJJ fondas“, siekdamas padėti įmonėms, turinčioms didžiulį potencialą kurti Lietuvos ateitį, drauge su advokatų kontora „AAA Law“ ir sumanė šį edukacinių seminarų ciklą apie intelektinės nuosavybės apsaugą.

AAA Law intelektinės nuosavybės apsaugos klausimais konsultuoja nuo 1992 metų. Tarptautiniai teisės žinynai „The Legal 500“, „Chambers & Partners“, „Managing IP“ eilę metų AAA Law išskiria kaip intelektinės nuosavybės apsaugos ir gynimo lyderę. AAA Law intelektinės nuosavybės ir teisės ekspertės Aušra Pakėnienė, Jurga Petniūnaitė, Otilija Klimaitienė, Giedrė Domkutė vertinamos kaip vienos labiausiai patyrusių Lietuvoje. AAA Law daugybę metų konsultuoja ir atstovauja Lietuvoje žinomoms tarptautinėms farmacijos, maisto pramonės, chemijos, tekstilės, grožio, biotechnologijų ir kitose pramonės šakose veikiančioms įmonėms. Taip pat konsultuoja ir atstovauja įvairių pramonės šakų Lietuvos gamintojams ir paslaugų teikėjams, mokslo institucijoms bei inovacijų kūrėjams. www.aaalaw.eu

MJJ fondo finansuojamos kryptys

Ukrainos mokslui

MJJ fondas skiria paramą doktorantūrą studijuojantiems ar ją baigusiems ir tyrimus tęsiantiems mokslininkams iš Ukrainos

Verslas

Investicija ir patirtimi prisidedame prie verslumo kultūros augimo Lietuvoje.

Žinios

Suteikiame galimybę gauti stipendiją magistro studijoms geriausiuose pasaulio universitetuose.

Mokslas

Užsienyje PhD baigusiems akademikams skiriame atlyginimo stipendijas ir kviečiame prisijungti prie Lietuvos universitetų.

MJJ fondo partneriai:

Kurkime Lietuvos ateitį kartu!