„Mokslas visada buvo mano aistra nuo pat mokyklos laikų,” – sako dr. Nemira Žilinskaitė-Tranas, į Lietuvą grįžusi po doktorantūros studijų prestižiniame Kembridžo universitete.
Savo akademinę kelionę Nemira pradėjo Notingemo universitete, kur 2017-2020 metais studijavo biotechnologijas. Jau studijų metais ji pasižymėjo išskirtiniais pasiekimais – 2018 metais su iGEM Nottingham komanda laimėjo aukso medalį ir buvo nominuota „Best New Composite Part” kategorijoje už inovatyvų darbą su bakteriofagų sistemomis.
„Mano susidomėjimas neuromokslais išaugo studijuojant biotechnologijas ir dirbant su prof. Andrea Brand laboratorijoje Kembridže, kur gilinomės į kamieninių nervinių ląstelių tyrimus,” – pasakoja mokslininkė. Jos doktorantūros tyrimai koncentravosi į ląstelių morfologijos, genetinio reguliavimo ir neuroninių signalų svarbą ramybės būsenos nervinėse kamieninėse ląstelėse.
„Iš studijų ir mokslinės veiklos Kembridžo universitete parsivežu pažangių žinių apie neuromokslus, molekulinę biologiją ir bioinformatiką, kurios yra esminės tyrinėjant sinapsių plastiškumą ir neuropsichiatrinių sutrikimų mechanizmus. Įgijau transkriptomikos, RNR reguliacijos analizės įgūdžių, kurie leidžia taikyti naujausias technologijas tyrimams. Taip pat sukaupiau patirties projektų valdyme, tarptautiniuose projektuose bei komandų koordinavime, kas bus naudinga plėtojant biomedicinos sritį Lietuvoje“, – apie parvežamas žinias dalinasi mokslininkė dr. Nemira Žilinskaitė-Tranas.
Po doktorantūros mokslininkė nusprendė grįžti į Lietuvą ir pradėti darbus dr. Urtės Neniškytės laboratorijoje Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre.
Čia Nemiros tyrimų sritis bus neuromokslai ir molekulinė biologija, susijusi su neuropsichiatrinių sutrikimų molekuliniais mechanizmais ir terapinėmis galimybėmis. Artimiausiais metais tyrėja planuoja išanalizuoti sinapsinių reguliacijos ir plastiškumo mechanizmus besivystančioje regos žievėje, taip sustiprinant mokslinės bendruomenės žinias šioje srityje. Jos tyrimai siūlo naują požiūrį į TSC gydymą, naudojant mTOR inhibitorius ankstyvose ligos stadijose.
„Lietuvoje matau didėjantį susidomėjimą neuromokslų ir biomedicinos inovacijomis. Mano tyrimai ne tik prisidės prie mokslo pažangos, bet ir galėtų turėti tiesioginę praktinę naudą pacientams. Tikiu, kad ankstyva intervencija gali ženkliai pagerinti pacientų gyvenimo kokybę,” – sako dr. Žilinskaitė-Tranas.
Be akademinių pasiekimų, Nemira aktyviai prisideda prie mokslo bendruomenės vystymo – ji yra Nucleate Baltics įkūrėja ir vadovė, koordinuojanti 30+ žmonių komandą Baltijos šalyse.
Siekdamas pritraukti užsienyje dirbančius mokslininkus, norinčius inovatyvius tyrimus tęsti Lietuvoje ir čia dėstyti studentams, MJJ fondas metų ir dviejų laikotarpio grantams šiais metais skyrė 176 000 Eur. Kurkime Lietuvos ateitį kartu!