Mokslo krypties grantas skirtas Egidijui Auksoriui, Fizinių ir technologijos mokslų centras, Vilnius

Egidijui Auksoriui suteiktas Mokslo krypties MJJ fondo grantas. Jo mokslinių tyrimų kryptis – optinė mikroskopija.

„Po 16 metų studijų ir darbo JK, JAV, Prancūzijoje, Lenkijoje grįžau norėdamas įvairiose pasaulio mokslo institucijose sukauptą patirtį ir žinias panaudoti savoje šalyje. Planuoju ne tik įkurti Optinės Koherentinės Tomografijos laboratoriją, bet taip pat prisidėti prie tarpdisciplininių mokslų plėtros Lietuvoje. Tuo tikslu jau pradėjau bendradarbiauti su Gyvybės mokslų centru (GMC) optinės mikroskopijos srityje. Taip pat planuojame su Lietuvos oftalmologais jų praktikoje pritaikyti mano laboratorijoje vystomus Optinės Koherentinės Tomografijos metodus. Planuoju tęsti ir tarptautinį bendradarbiavimą su mokslininkais iš viso pasaulio, ypač su buvusiais kolegomis iš Lenkijos ir Prancūzijos mokslo institucijų”, – planais dalinasi Egidijus Auksorius.

Šiuo metu FTMC savo laboratoriją kuriantis Egidijus, dar doktorantūros studijų metu Imperial College London sukonstravo super-rezoliucinį STED mikroskopą, kuris buvo pirmasis toks už jo išradėjo ir Nobelio premijos laureato Prof. S. Hell laboratorijos ribų.

Keturių metų podaktarines studijas mokslininkas atliko Harvard Medical School kur įvaldė naują technologiją: pilnojo lauko optinę koherentinę tomografiją (angl. FF OCT) ir jos taikymą medicinoje. Ši technologija leidžia registruoti tridimensinius biomedicininių objektų vaizdus. Naudodamas šia technologiją stažuotės Institut Langevin Paryžiuje metu Egidijus sukūrė vidinių pirštų antspaudų skanerį biometriniams tikslams apie kurį buvo rašoma žiniasklaidoje (The Wall Street Journal, 2015); jis buvo eksponuojamas Interpolo organizuojamame seminare (Lione, 2017) ir technikos parodoje (Vision 2018, Štutgarde). Vėliau, su kolegomis Varšuvoje, su eile patobulinimų pritaikė šią technologiją akies mikroskopijai. Eilė jų mokslinių straipsnių parodė, kad žmogaus akies tinklainės ir ragenos vaizdinimas šiuo metodu yra itin perspektyvus, ir todėl Egidijus nusprendė šioje srityje darbus tęsti Lietuvoje.

Čia Egidijus Auksorius siekia išvystyti Lietuvoje naują mokslinę sritį – žmogaus akies mikroskopiją kuri gebėtų tiksliai diagnozuoti akies ligas ankstyvoje jų stadijoje. Šiuo metu tokios akies neurodegeneracinės ligos kaip glaukoma ar geltonosios dėmės degeneracija yra pagrindinė žmogaus aklumo priežastis, tačiau egzistuojantys standartiniai diagnozės metodai, tokie kaip akies konfokalinė mikroskopija ar optinė koherentinė tomografija (angl. OCT), yra nepakankamo greičio ir erdvinės rezoliucijos, kad galėtų užregistruoti vaizdus tinkančius išsamiai akies tinklainės ligos diagnozei. Nepaisant didelio progreso OCT vystyme per pastaruosius metus ir metodo išpopuliarėjimo, ji vis dar nėra optimali vaizdinimui in vivo. Didesnis greitis, rezoliucija ir įsiskverbimo gylis leistų pamatyti ląstelių struktūrą gilesniuose žmogaus akies tinklainės sluoksniuose, kas pasitarnautų tikslesnei ir ankstesnei diagnostikai ir gydymo eigos stebėsenai.

Siekdamas pritraukti užsienyje dirbančius mokslininkus, norinčius inovatyvius tyrimus tęsti Lietuvoje ir čia dėstyti studentams, MJJ fondas metų-dviejų laikotarpio grantams skyrė beveik 200 000 Eur. Kurkime Lietuvos ateitį kartu!

MJJ fondo finansuojamos kryptys

Ukrainos mokslui

MJJ fondas skiria paramą doktorantūrą studijuojantiems ar ją baigusiems ir tyrimus tęsiantiems mokslininkams iš Ukrainos

Verslas

Investicija ir patirtimi prisidedame prie grįžti ir Lietuvoje verslą kurti siekiančių pasaulio lietuvių.

Žinios

Suteikiame galimybę gauti stipendiją magistro studijoms geriausiuose pasaulio universitetuose.

Mokslas

Užsienyje PhD baigusiems akademikams skiriame atlyginimo stipendijas ir kviečiame prisijungti prie Lietuvos universitetų.

MJJ fondo partneriai:

Kurkime Lietuvos ateitį kartu!