Mokslo krypties grantas skirtas Vytautui Žičkui, Fizinių ir technologijos mokslų centras, Vilnius

Vytautui Žičkui suteiktas Mokslo krypties MJJ fondo grantas. Fiziko mokslinių tyrimų kryptis – fluorescencijos mikroskopija.

Fluorescencijos mikroskopija yra galingas vaizdinimo metodas prisidėjęs prie daugelio atradimų įvairiose mokslo srityse, ypač ląstelių biologijoje. Medžiagos, turinčios fluorescencijos sąvybių, sužadintos vienos spalvos šviesa po mažiau nei kelių nanosekundžių pradeda šviesti kitos spalvos šviesa. Ši savybė suteikia ląstelėms didesnį kontrastą kai jos yra vaizdinamos. Šis kontrasto sustiprinimas leidžia pamatyti struktūras, kurios kitaip nebūtų matomos.

Fizikas Vytautas Žičkus kartu su FTMC plazmonikos ir nanofotonikos laboratorija ir Univeristy of Glasgow Extreme Light grupe tyrinėja kaip plazmoninės struktūros (pagamintos FTMC) įtakoja gyvų, fluorescuojančių ląstelių vaizdinimą, pritaikomą vėžinių ląstelių ir kitų sistemų tyrimams.

„Mano projekto mokslinė idėja yra panaudoti specialiai pagamintas plazmonines-nanofotonines struktūras, kurios gali įvairiai sąveikauti su šviesa krentančia ant jų. Pavyzdžiui, šios struktūros gali sustiprinti fluorescencijos signalą – tai reiškia, kad reikia mažiau apšvietos, kuri žąlinga ląstelėms. Dabartinės vaizdinimo sistemos leidžia pasirinkti du iš trijų variantų, kas praktikoje riboja tiriamus procesus arba labai prailgina matavimus. Pavyzdžiui, vaizdinimas su didele apšvieta išgaus kokybiškus vaizdinius, tačiau gyvoms ląstelėms šviesos perteklius yra žalingas (panašiai kaip odos nudegimas nuo saulės).

Sėkmingo projekto įgyvendinimo atveju, galėtume pasiekti visus tris vaizdinimo faktorius: vaizdinio kokybę, vaizdinimo greitį, mėginio (ląstelės) gyvybingumą. Tai leistų sukurti naują vaizdinimo metodologiją, įgalinančią atlikti anksčiau nepasiekiamus matavimus“, – moksliniais tikslais dalinasi Vytautas.

„Mano ilgalaikis planas yra vystyti bendradarbiavimą tarp Glazgo universiteto ir FTMC. Tikiuosi, kad tai man padės ateityje suburti savo taikomosios optikos ir vaizdinimo mokslinę grupę, kuri kurtų naujus vaizdinimo metodus, padėsiančius atsakyti į įvairius biomedicinos klausimus. Be specifinių mokslinių tikslų, taip pat tikiuosi prisidėti prie mokslo politikos kuriant geresnes sąlygas ateities mokslininkų kartoms“, – apie savo tikslus Lietuvoje pasakoja Vytautas.

“Mano nuomone, pastaraisiais metais sąlygos vykdyti pasaulinio lygio tyrimus Lietuvoje sparčiai gerėja. Ilgalaikės mokslininko karjeros perspektyvos Lietuvoje dabar yra geresnės nei pvz. Jungtinėje Karalystėje ar kitose vakarų šalyse. Lietuvos mokslinė bendrija turi potencialą didinti savo įtaką globaliame kontekste. Svarbiausias “niukstelėjimas” grįžti buvo MJJ fondo parama – be ypač svarbios finansinės paramos, tokio fondo egzistavimas siunčia stiprų signalą, kad tarpautinė patirtis yra reikalinga ir vertinama Lietuvoje“, – apie motyvaciją grįžti dalinasi Vytautas Žičkus.

Siekdamas pritraukti užsienyje dirbančius mokslininkus, norinčius inovatyvius tyrimus tęsti Lietuvoje ir čia dėstyti studentams, MJJ fondas metų-dviejų laikotarpio grantams skyrė beveik 200 000 Eur. Kurkime Lietuvos ateitį kartu!

MJJ fondo finansuojamos kryptys

Ukrainos mokslui

MJJ fondas skiria paramą doktorantūrą studijuojantiems ar ją baigusiems ir tyrimus tęsiantiems mokslininkams iš Ukrainos

Verslas

Investicija ir patirtimi prisidedame prie grįžti ir Lietuvoje verslą kurti siekiančių pasaulio lietuvių.

Žinios

Suteikiame galimybę gauti stipendiją magistro studijoms geriausiuose pasaulio universitetuose.

Mokslas

Užsienyje PhD baigusiems akademikams skiriame atlyginimo stipendijas ir kviečiame prisijungti prie Lietuvos universitetų.

MJJ fondo partneriai:

Kurkime Lietuvos ateitį kartu!