Mokslininkas Andrius Pašukonis yra gyvūnų elgsenos, ekologijos, atogrąžų miškų ir varliagyvių specialistas su daugiau nei 15 metų tarptautinės mokslinės patirties. Jo tyrimų tikslas – suprasti kaip ir kodėl gyvūnai elgiasi ir prisitaiko prie kintančios aplinkos. Savo tyrimuose tyrėjas integruoja gyvūnų judesio sekimo, garso įrašymo ir aplinkos stebėjimo technologijas, lauko tyrimus ir molekulinius neuroendokrinologinius įrankius.
Tik baigęs mokyklą Andrius išvyko bakalauro studijuoti Prancūzijoje, Joseph Fourier universitete, o magistro studijas baigė Ecole Normale Supérieure de Paris ir Paris 13 universitetuose. 2011 m. buvo priimtas į doktorantūros programą „Cognition and Communication“ Vienos universitete, Austrijoje, kur pradėjo tyrinėti gyvūnų elgseną, ekologiją ir kognityvinius mechanizmus, naudojantis bio- akustika, judesio sekimu, ir lauko tyrimais Pietų Amerikos atogrąžų miškuose. Apsigynęs daktaro disertaciją laimėjo prestižinę Erwin Schrödinger stipendiją stažuotėms Panamos Smithsonian tropinių tyrimų institute, Harvardo ir Vienos universitetuose (2016–2018 m.). Šio etapo metu Andrius atliko intensyvius lauko tyrimus su varliagyviais, vystė judesio sekimo technologijas ir įsisavino neuroendokrinologinius elgsenos tyrimo metodus. Vėliau savo tyrimų programą plėtojo Stanfordo universitete ir Prancūzijos nacionaliniame mokslinių tyrimų centre remiamas prestižinės, Europos Sąjungos Marie-Skłodowska Curie stipendijos bei JAV nacionalinio mokslų fondo.
Pastaraisiais metais dirbo kaip nepriklausomas tyrėjas su bendradarbiais iš Stanfordo universiteto bei konsultavo BBC dokumentinių gamtos filmų produkcijai. Tyrėjas turi 30 publikacijų tarptautiniuose moksliniuose žurnaluose, yra organizavęs 18 mokslinių ekspedicijų į Pietų Ameriką, laimėjęs 10 mokslinių projektų ir stipendijų, vadovavęs virš 20 įvairių pakopų studentų darbams ir pristatęs savo darbus įvairiose paskaitose, konferencijose, mokslo populiarinimo renginiuose ir žiniasklaidoje.
Šiuo metu Andrius Pašukonis jau grįžęs į Lietuvą, dėsto Vilniaus universitete ir planuoja kurti tarptautiniu mastu pripažintą tarpdisciplininę mokslinių tyrimų grupę, kuri tirtų gyvūnų elgsenos mechanizmus, jų funkcijas ir evoliuciją.
„Gyvūnų elgsenos tyrimai apima iš pirmo žvilgsnio sunkiai suderinamas disciplinas kaip genetika, molekulinė neurobiologija, ekologija ir kognityviniai mokslai. Šiuo metu VU (bei visoje Lietuvoje) nėra susiformavusių mokslinių grupių, orientuotų į gyvūnų elgsenos tyrimus. Studentai taip pat neturi galimybės savęs atrasti ir tobulėti šioje srityje likdami Lietuvoje. Kaip mokslininkas, turintis didelę patirtį pritraukiant tyrimų finansavimą, įgyvendinant ambicingus mokslinius tyrimus ir vadovaujant studentų grupėms, esu pilnai pasirengęs suburti komandą, įtvirtinti naujas mokslines tematikas bei tyrimų metodus Lietuvoje. O MJJ fondo parama padės man pasiekti tikslus, kurie yra svarbūs mano karjeros vizijai.“, – planais dalinasi tyrėjas.
Andrius Pašukonis tiki, jog prie Lietuvos augimo prisidės vykdydamas aukščiausio lygio mokslinius tyrimus ir pritraukdamas tarptautinį finansavimą bei talentus, o jo tyrimai prisidės prie rūšių ir buveinių išsaugojimo klimato kaitos ir antropogeninio poveikio kontekste.
Kviečiame pasižiūrėti Andriaus Lietuvos mokiniams kurtą reportažą ir tyrimų pristatymą tiesiai iš Pietų Amerikos džiunglių.
Siekdamas pritraukti užsienyje dirbančius mokslininkus, norinčius inovatyvius tyrimus tęsti Lietuvoje ir čia dėstyti studentams, MJJ fondas dviejų metų laikotarpio grantams šiais metais skyrė 60 000 Eur. Kurkime Lietuvos ateitį kartu!