Mariaus Jakulio Jason fondas paskelbė mokslininkų sąrašą, kuriems skirti pirmieji fondo grantai. Šiais metais sukurtas MJJ fondas skirtas teikti finansinę paramą gabiems verslo kūrėjams, akademikams ir studentams, kurie gali ir nori prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo.
Siekdamas pritraukti užsienyje dirbančius mokslininkus, norinčius tyrimus tęsti Lietuvoje ir čia dėstyti studentams, MJJ fondas grantams skiria 220 900 Eur. Ši suma bus išmokama dalimis atrinktiems mokslininkams šiais ir ateinančiais metais. Kasmet naujiems akademikams bus skiriama finansavimo, tad ši suma ženkliai išaugs.
„Dažnam grįžti ar atvykti norinčiam mokslininkui kliūtimi tampa mažesnis nei užsienio universitetuose atlygis ar lėšų tyrimams, dalyvavimui konferencijose stygius. Paskelbę konkursą gavome 18 stiprių kandidatų paraiškas. Džiaugiuosi, jog Švietimo ministerija, Mokslo taryba, mūsų partnerių VU, KTU ir VGTU fakultetų komandos aktyviai dalinosi žinia ir skatino žinomus užsienyje mokslininkus dalyvauti, teikė rekomendacijas. Mums svarbi ir šių tyrėjų patirtis, ir jos aktualumas universitetų bendruomenei bei verslui”, – sako MJJ fondo vadovė Kotryna Stankutė-Jaščemskienė.
Šį rugsėjį grįžtantys grantus gavę mokslininkai planuoja aktyviai žiniomis dalintis su studentais, dalyvauti diskusijose, konferencijose, teikti ekspertinius komentarus žiniasklaidai ir vystyti galimus projektus su verslu:
- 12 metų Azijoje gyvenančios ir šiuo metu International University of Japan dirbančios mokslininkės Vidos Mačikėnaitės-Ambutavičienės tyrimų kryptys – Kinijos užsienio politika ir Kinijos politinė sistema. Vida nagrinėja Kinijos valstybės pajėgumo stiprinimo ir Kinijos tiesioginių užsienio investicijų politiką. MJJfondo dėka tyrėja grįžta į KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekano Dr. Ainiaus Lašo komandą.
- JAV lietuvio John Liobe tyrimų kryptis – mikro ir nanoelektronikos projektavimas ir tyrimai. Elektronikos ir kompiuterių inžinerijos mokslų daktaro laipsnį turintis John šiuo metu dirba United Technologies Corporation įmonėje JAV ir jau pradėjo planuoti trijų metų darbus Vilniaus Gedimino technikos universiteto elektronikos fakultete.
- Australijos University of Queensland dirbantis Kasparas Rakštys – postdoktorantūros tyrėjas organinių fotopuslaidininkių, skirtų naujos kartos saulės elementams, srityje. MJJfondo granto dėka tyrėjas grįžta į KTU cheminės technologijos fakultetą, Dr. Vytauto Getaučio grupę.
- 11 metų užsienyje gyvenantis Vidas Regelskis matematikos mokslų daktaro laipsnį įgijo University of York, Anglijoje. Anglijoje ir Kanadoje postdoktorantūros stažuotę atlikusio Vido mokslinių tyrimų kryptis – kvantinių grupių teorija ir jų taikymai matematinėje fizikoje. Šiuo metu matematikos lektoriumi University of Hertfordshire dirbantis Vidas nuo gruodžio grįžta į VU Teorinės fizikos ir astronomijos institutą.
- Japonijos Nacionaliniame Poliarinių Tyrimų Institute, Tokijuje dirbantis Mindaugas Mitkus užsienyje gyvena jau 11 metų. Jo žmogaus regos tyrimams svarbi tyrimų kryptis – tinklainės centrinės duobutės ir fotoreceptorių vystymasis bei senėjimas. Per daugiau kaip dešimt metų sukauptas žinias Mindaugas nori perkelti į Lietuvą ir atvyksta dirbti Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų institute.
- Beveik 15 metų JAV sėkmingą mokslinę karjerą vystanti Agnė Petrošiūtė klinikose Klivlendo mieste tiria agresyvią vaikų vėžio formą – meduloblastomą. Šiais metais su visa šeima Agnė nori grįžti mokslinį darbą tęsti Lietuvoje. MJJfondo granto dėka tyrėja darbuosis Vilniaus universiteto mokslinio startuolio ThermoPharma Baltic komandoje, su tikslu padėti vystyti universitete sukurtus cheminius junginius kaip priešvėžinius vaistus, kurie galėtų ženkliai prisidėti prie įvairių vėžio rūšių gydymo.
- Paulius Yamin-Slotkus gimė ir užaugo Kolumbijoje, kur 10 metų dirbo su elgesio pokyčių tyrimais, talkino lietuvių kilmės Bogotos merui Antanui Mockui, yra buvęs Kolumbijos vyriausybės Elgesio pokyčių komandos vadovas. Šiuo metu Paulius rengia savo mokslų daktaro baigiamąjį darbą London School of Economics and Political Science, Psichologijos ir elgesio mokslų fakultete ir nuo rugsėjo pradės darbuotis Vilniaus Gedimino technikos universitete, Transporto ir logistikos kompetencijos centro mokslininkų grupėje.
„Labai svarbu į atsinaujinusius Lietuvos mokslo centrus pritraukti gabius mokslininkus, doktorantūrą baigusius pasauliniuose mokslo centruose. Džiugu, kad į protų sugrąžinimo iniciatyvą įsitraukia ir globalus Lietuvos verslas. Mūsų visų bendras tikslas – sumani ir klestinti, inovatyvi Lietuva“, – fondo iniciatyvą paskelbus konkursą pasveikino švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.